Napište nám

Zde nám můžete zanechat zprávu...
Email:
Předmět:
Zpráva:
Napište číslicí aktualní rok..

Doporučujeme:

logo - bez  hvzdiek


 

chodovar lager na web


jpg CTP st

 

 tm-logo

 

 

 

 

 

Transylvánie - tajemná  oblast v srdci  Rumunska.

 

Pokud si naši turisté vyberou  Rumunsko jako cíl své dovolené, zpravidla zamíří nejkratší cestou přímo na pobřeží Černého moře do známých letovisek  Konstanta, Mamaia nebo Mangalia. Jen velmi málo z nich zamíří v zimě do horských center Brašov nebo Predeal,  kde lze lyžovat na  stejně kvalitních lyžařských terénech jako  v rakouských Alpách, či ve Francii.  Hotely,  služby i  gastronomie v těchto zimních střediscích, ale i jinde v Rumunsku jsou na srovnatelné  úrovni, ale výrazně levnější než v západní Evropě.

           Oblast centrálního Rumunska je zemí  legend , tajemných hradů, ale hlavně nádherné a dosud nedotčené přírody, kterou již v Evropě na mnoha místech nenajdete. Mladí lidé z České republiky to již dávno objevili a putují touto oblastí křížem krážem s batohy na zádech. Oblíbili si  zejména pohoří Fagaras, které se zdvihá do 2,5 tisícové výšky a jehož hřeben se táhne desítky kilometrů daleko.

Celá oblast je spojena se  jménem Dracula, které je populární  díky  romantickému  příběhu  irského spisovatele Bram  Stokera  z roku 1897 a v současné době u nás i  ze známého muzikálu.

         Stoker, který  sám nikdy v Sedmihradsku nebyl, situoval svůj příběh do této romantické oblasti. Se jménem Dracula je spojován zejména starobylý hrad Bran v blízkosti Brašova. Samotný královský hrad Bran byl postaven v roce 1377 obyvateli Brašova jako ochraný  a celní bod na strategické obchodní cestě mezi Sedmihradskem a Rumunskem. Po mnoha stoletích, kdy patřil městu Brašov a posléze Habsburkům, se stal v roce 1920 na deset let  residencí  královny  Marie  Rumunské – poslední romantické  královny  Evropy. Dnes je hrad muzeem historie a etnografie a jeho okolí je stále  budováno jako historický skanzen. Bram Stoker sem situoval svůj vymyšlený příběh o hraběti Draculovi na základě skutečného Vlada Dracula  otce významné postavy rumunských dějin vojvody Vlada Tepese.  Vlad Dracul se však ve skutečnosti pravděpodobně narodil a žil ve městě Sighisoara.

            Sighisoara je jedním z největších zachovaných a dodnes obydlených středověkých hradů.  Byl  budován  přibližně ve 14. – 17. století . Celý hrad  byl původně  obehnán hradbami, ze  kterých se zachovalo devět obranných věží. Celý dnešní hrad byl  prohlášen za rezervaci a je pod ochranou UNESCA. Je také místem, kde se narodil Vlad Dracul otec Vlada Tepese, a který zde žil v letech 1431 až 1435. Na domě, kde je dnes stylová  restaurace, to připomíná   pamětní deska. Od roku 1996 se ve městě  pravidelně koná Festival středověkého umění. Město se stává na jeden červencový víkend centrem zejména mladých lidí. Přesto, že oficielně nemá festival s Draculou nic společného, mladí lidé  nejen z Rumunska, ale i z dalších zemí, ho s touto romantickou  literární postavou evidentně spojují. Přímo na ulicích si nechávají pomalovávat obličeje  do podoby vampírů, všude je vidět převážně černě oblečené mladé lidi ověšené řetězy i dalšími středověkými rekvizitami, z reproduktorů se ozývá hlavně metalová a rocková hudba. Je s podivem, že přesto, že po celém městě jsou mnohé výčepy a  restaurace a pivo teče proudem, není vidět opilé lidi nebo jakékoli výtržnosti. Draculovskou legendu můžete potkat na tričkách, keramice, plakátech i dalších suvenýrech. Ulice jsou plné stánků  jak s “historickým zbožím” tak i skutečných umělců, kteří navazují na středověké tradice a vytváří přímo na ulici svá díla, to celé v nádherných kulisách historického města.  Zkrátka tento festival určitě stojí za  návštěvu.

         Další z historických měst je známý Brašov. Pamětníci z let nedávno minulých si ho budou pamatovat  jako město, kde slavila v sedmdesátých létech úspěch Helena Vondráčková na místním, tehdy významném festivalu populární hudby. Město samo je zmiňováno již ve 13. století, kdy začaly práce na opevnění města. Po úpravách v 16. století byl  hrad považován za nejpevnější z celého Sedmihradska. Jeho dnešní význam je zejména jako centrum  pro zimní  sporty.  Známé středisko Poiana Brašov leží od něj asi 13 km.  a v zimní sezoně  se do něj  snadno dostanete  pravidelně jezdícími  ski busy , které zastavují u všech významných hotelů. Z Poiany jezdí lanovky a vleky až do výšky 1 660 metrů, a to za podstatně nižší ceny než v západoevropských zimních střediscích.

         V Rumunsku jsou dosud stále ceny pro našeho turistu více než příznivé, zkuste porovnat. Pivo v restauraci od 10 Kč, oběd či večeři můžete pořídit i za 50  a známé a i u nás dříve oblíbené druhy rumunských vín třeba i deset let starých koupíte za 50 – 80 Kč. Zkrátka v Rumunsku  nemusíte příliš počítat , nebo se obávat dát si večeři i v té nejlepší restauraci. 

To všechno jsou spolu s krásou místní přírody důvody, které jistě dříve nebo později přivedou do této oblasti Rumunska turisty ze všech zemí Evropy.

S využitím materiálů Rumunského centra pro turistiku Ing. Petr Tiefenböck

     

 

 

 

 

 

 

 

 

Klikni na banner a najdeš nejkvalitnější nabídku domácích pobytů v ČR.

 

Obchodní zástupce:

logo-male

hp logo 

imgobrazkycz  

         China tours                                                                                            
            

  delfin logo

 

PT tours     

 

 

 

Travel familly
 

      

  

       

 

Atisstudent agency

 

 

 

 

 

 Využijte speciální nabídku na parkování na letišti!

                                                                                                         Partner

Hotels Pro

logo bedsonline

sodexo-logo390-623318

.........a mnoha dalších